Физическа активност

Физическа активност

Затруднените и забавени движенията, както и сковаността затрудняват значително живота на хората с Паркинсонова болест (ПБ). Забавените движения може да е много затормозяваща и да причини усещане за слабост. Редовните физически упражнения биха могли да подобрят цялостната подвижност и качеството на живот.

Кои двигателни симптоми на ПБ могат да се подобрят с упражнения?

Пациентите често се оплакват от затруднения при ходене, подвижност, поза и равновесие,особено когато ПБ напредне. Тези симптоми могат да се подобрят с упражнения. Рискът от падания може също да намалее.

Има ли други ползи от упражненията?

Могат да подобрят движението, мисленето и паметовите функции. Може също така да установите, че упражненията се отразяват добре на външния Ви вид, настроението и социалните Ви контакти. Може да започнете да чувствате:
• По-добра сила в ръцете и краката
• Сила в сърцевината на мускулите
• По-голяма гъвкавост на мускулите

Каква е ролята на упражненията при Паркинсоновата болест?

Упражненията представляват планирана, структурирана и повтаряща се физическа активност. Те служат, като допълнение към:
• Останалата физическа активност
• Лекарствата
• Хирургичната намеса
• Физикалната терапия
• Трудовата терапия

Програмите с упражнения могат да Ви помогнат да останете активни и така да подпомагате и обичайните си ежедневни дейности. Уверете се, че сте определили добре целите си, преди да стартирате програма с упражнения. За пациентите е важно по възможност да правят упражненията по време на ‘on’ периода.

По какъв начин упражненията благоприятстват мисловния процес и помагат на паметта?

Мозъкът образува и разпознава връзки. Този феномен е познат, като невропластичност. Има някои доказателства, че физическите упражнения подобряват невропластичността. Упражненията могат да подобрят вниманието, мисленето и паметта. Физическите дейности могат да подпомогнат мозъчни области, свързани със заучаването. Този ефект е по-видим в ранните фази на заболяването.

Какви упражнения, насочени към повлияването на специфични симптоми, се препоръчват?

• Тай чи. Тези упражнения помагат в контрола на позата. Те могат да подобрят също контрола върху центъра на тежестта Ви, намалявайки риска от и броя на паданията.

• Танцуването на Танго. Тази активност подпомага Вашето тяло и мозък. Може да подобри координацията с партньор, пространствената ориентация и фокусирането.Упражнения на пътека или степер. Може да подобри начинът Ви на ходене, стъпване или бягане (Вашата походка). Може също така да подобри скоростта, ширината на крачката, равновесието и ритмичността на походката. Нагласете подходяща скорост и наклон, за да направите този тип упражнения по-ефективни. Все пак, внимавайте да не паднете

• Каране на колело/велоергометър. Може да помогне за подобряването на скоростта и ритъма на ходене.Физически упражнения - физическите упражнения могат да облекчат не само моторните, но и немоторните симптоми на паркинсоновата болест, като проблеми със съня или депресия, както и вторичните усложнения, като сърдечносъдови заболявания и остеопороза.

Физически упражнения

Следващите примерни упражнения помагат за увеличаване на подвижността, поддържане на изправена стойка и подобряване на равновесието на хора с Паркинсон.

Важно е да се посъветвате с Вашия невролог преди да стартирате програма за упражнения.